Ohtlikest kemikaalidest vaba lasteaed

Tänapäeva ühiskonnas kasutatakse kemikaale rohkem kui kunagi varem. Puutume igapäevaselt kokku suure hulga erinevate kemikaalidega, millest paljud võivad oma kahjulike omaduste tõttu seada ohtu meie tervise ja keskkonna. Ka lasteaedades. Näiteks võivad kahjulikud ühendid sisalduda ehitus- ja renoveerimismaterjalides või elektroonikas, mänguasjades ja mööblis.

Eriti kaitsetud on lapsed, kes on toksiliste kemikaalidega kokkupuute suhtes palju tundlikumad kui täiskasvanud. Neil on oma kehakaalu suhtes suurem nahapind, suurem hingamismaht ja kiirem ainevahetus, niisiis jõuab nende kehasse rohkem toksilisi aineid kui täiskasvanu omasse. Laste immuun- ja närvisüsteem alles arenevad ning mürkide väljutamise süsteemid ei funktsioneeri nende kehas veel täielikult. Peale selle on väikelapse nahk täiskasvanu omast oluliselt õhem ning ei ole täielikult välja arenenud, et toimida piisava kaitsebarjäärina. Uuringud näitavad, et lapsed puutuvad lasteaias, mis peaks olema neile turvaline paik, kokku paljude ohtlike kemikaalidega. Lisaks mänguasjadele ja mööblile jõuavad kahjulikud ained lasteni ka näiteks lasteaedades kasutatavate puhastusvahendite, kööginõude, tekstiilitoodete ja madratsite kaudu.

Ohtlikest kemikaalidest vaba lasteaedade juhendist leiab kasulikke nõuandeid, kuidas tagada lasteaedades ohutum keskkond, vähendades laste kokkupuudet ohtlike kemikaalidega. Luues nii ühtlasi tervisesõbralikumat keskkonda meile kõigile.